Czym jest medycyna osteopatyczna?

Osteopatia to nic innego, jak podejście diagnostyczno-terapeutyczne, w którym do postawienia odpowiedniej diagnozy i późniejszego leczenia wykorzystuje się techniki manualne. Każdy osteopata z Piastowa lub innej części Polski zawsze przeprowadza badania fizykalne, ruchomości, a także neurologiczne. Jest to osoba pierwszego kontaktu, dlatego też zanim rozpocznie pracę z pacjentem, musi skończyć studia z medycyny ogólnej. Dzięki temu będzie mógł wskazywać pacjentów, którzy powinni udać się do specjalisty.

Osteopata z Piastowa — kiedy powinien skierować pacjenta na głębszą diagnostykę?

Medycyna zakłada, że badanie kliniczne powinno być badaniem z wyboru. Dopiero dalsza, pogłębiona diagnostyka, w tym także diagnostyka obrazowa, jest badaniem dodatkowym. W założeniu osteopata z Piastowa i specjaliści z innych miast w Polsce, powinni ściśle współpracować z pediatrami, lekarzami rodzinnymi, neurologami, czy ortopedami, co pozwoli na zachowawcze leczenie pacjentów, którym taka forma pomocy pozwoli wyzdrowieć. Obecnie faktycznie współpraca wymienionych lekarzy zacieśnia się, dzięki czemu pacjent ma nie tylko szansę na szybką i trafną diagnozę, ale także szybkie wyleczenie. Wspomniane wyżej rozwiązanie sprawia, że pacjenci unikają niepotrzebnego leczenia farmakologicznego, chyba że jest ono niezbędne (podobnie jest z leczeniem chirurgicznym. Niestety nie da się zastąpić jednego drugim. Poszczególne formy leczenia powinny się uzupełniać).

Osteopata z Piastowa — jakie schorzenia najczęściej diagnozuje specjalista?

Każdy osteopata nie tylko z Piastowa bada pacjentów, u których pojawiły się dolegliwości bólowe. Trzeba podkreślić, że ciało człowieka funkcjonuje jako całość, dlatego też pojawiający się ból może mieć różne pochodzenie. Może pojawiać się w wyniku przeciążeń (mowa wówczas o bólu mechanicznym), jednak warto mieć na uwadze, że każdy element ciała oddziałuje na siebie. W tym wypadku dobrym przykładem może być układ pokarmowy i plecy. Zadaniem osteopaty jest spojrzenie na pacjenta całościowo i przeanalizowanie wszystkich dolegliwości. Jeżeli postawienie diagnozy po badaniu nie będzie możliwe, lekarz osteopata kieruje pacjenta na dalsze leczenie. Zdarzyć się może jednak, że osteopata postawi trafną diagnozę, dzięki czemu nie będzie musiał kierować osoby chorej na dalszą diagnostykę. Wdroży własną terapię, której zadaniem będzie ulga w dolegliwościach. Wszystko zależy od tego, z czym do lekarza przyjdzie pacjent. Warto tutaj mieć na uwadze, że każdy przypadek jest indywidualny.

Czym jest medycyna osteopatyczna?
Przewiń do góry