Kiedy wyposażyć się okulary do patrzenia w dal?

okulary

Czym właściwie jest prezbiopia? 

Prezbiopia mylnie mylona jest z chorobą, a jest to nic innego jak naturalny proces zmian zachodzących wraz z wiekiem w naszych oczach, dotyczy to każdego człowieka i pojawia się po 40. roku życia. Zachodzi wtedy osłabienie zdolności widzenia na wszystkie odległości, zwana akomodacją. Na chłopski rozum — soczewki w oczach stają się o wiele mniej elastyczne, czyli nie mogą zmienić swojej mocy skupiającej tak, jak wcześniej. W wyniku tego procesu zaczynamy mieć problemy z czytaniem, wyraźnym widzeniem ekranu monitora czy nawet prowadzeniem auta, szczególnie w ciemności. 

Jak sprawdzić, czy prezbiopia dotyczy właśnie Ciebie? 

Istnieje 6 pytań, które mogą zweryfikować czy prezbiopia dotyczy Cię, oto one: czy masz ponad 40 lat, czy drobny druk, małe znaki czasem się zamazują lub są cały czas zamazane, czy po długiej pracy z bliska, czytaniu, pracy przy komputerze miewasz bóle oczu lub głowy, czy odczuwasz większe zmęczenie podczas długiej pracy z bliska, czy zauważyłeś lub zauważyłaś, że musisz odsuwać tekst na większą odległość oraz czy potrzebujesz intensywniejszego światła do czytania lub masz trudności z odczytaniem znaków w słabym świetle. Jeśli minimum 3 odpowiedzi były twierdzące, to najprawdopodobniej doskwiera Ci prezbiopia. Jednak na jakie okulary do patrzenia w dal się zdecydować? 

Na jakie okulary do patrzenia w dal się zdecydować?  

Odpowiednie okulary do patrzenia w dal są bardzo istotne, ponieważ dzięki nim będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Możemy zdecydować się na standardowe okulary do patrzenia w dal, a drugie do czytania. Takie rozwiązanie jest dobre, a jedynym minusem jest to, że musimy mieć przy sobie dwie pary okularów. Najwygodniejszą opcją będą okulary progresywne, dzięki którym możemy dobrze widzieć na każdą odległość. W skuteczny sposób zastąpią kilka par zwykłych okularów, które trzeba często zmieniać w zależności od rodzaju czynności, którą aktualnie wykonujemy. 

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna? 

Aby dobrać odpowiednie okulary do patrzenia w dal, ważna jest profilaktyka. Nasz wzrok, szczególnie po 40., musi być badany regularnie. Warto też przeprowadzić badania wzroku jeszcze przed tym wiekiem, szczególnie w momencie, w którym często patrzymy w ekran laptopa czy telefonu. Optometryczne badanie wzroku jest specjalistycznym i bardzo szczegółowym badaniem, które przeprowadzane jest według określonych procedur obejmujących szereg testów wzroku.

Kiedy wyposażyć się okulary do patrzenia w dal?
Przewiń do góry