Psychoterapia – w czym może pomóc?

W branży psychologicznej jest wiele form udzielanie pomocy. Jedną z nich jest psychoterapia, która wraz z farmakologią działa cuda. Podczas wizyty u specjalisty pacjent może liczyć na pomoc z zidentyfikowaniu problemu i czynników, które generują zaburzenia psychiczne, utrudniające codzienne funkcjonowanie. Aby jednak cieszyć się z efektów rodzaj psychoterapii, powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. 

Jakie są rodzaje psychoterapii?

Okazuje się, że psychoterapia (Poznań) jest rozległą dziedziną dzielącą się na kilka rodzajów ukierunkowanych na konkretne grupy osób. W zależności od preferencji pacjentów i ich liczby można wyróżnić terapię indywidualną, terapię grupową, terapię dla par i terapię rodzinną. Jak same nazwy wskazują, w powyższych terapiach biorą udział różne grupy osób o różnych relacjach. W terapii indywidualnej bierze udział jedynie terapeuta i pacjent. Psychoterapia (Poznań) tego typu jest szczególnie zalecana osobom, które mają zaburzenia osobowości i mają objawy depresji i lęku. 

Osoby chcące czuć się raźniej mogą zdecydować się na terapię grupową, w której uczestniczy zazwyczaj od 6 do 12 osób, a zajęcia są prowadzone przez dwóch terapeutów. W grupie pacjenci mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i problemami. Pomimo szerokiej grupy odbiorców nikt nie jest oceniany. Małżeństwa z kolei mogą skorzystać z terapii dla par. Psychoterapeuta (Poznań) na takiej terapii pomaga zrozumieć mechanizmy pojawiających się problemów i sprawia, że partnerzy patrzą na siebie ze zrozumieniem i miłością. Problemy na tle psychicznym mogą pojawić się także w rodzinie. W przypadku wystąpienia problemów trudnych do przejścia zalecana jest także całym rodzinom dedykowana terapia. Spotkania mają charakter systemowy i mają na celu pomóc członkom rodziny, którzy opiekują się członkiem, cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Psychoterapeuta (Poznań) podczas takiej wizyty dodaje elementy edukacji psychologicznej, pozwalające zrozumieć co przeżywa osoba chora.

Psychoterapia – w czym może pomóc?
Przewiń do góry